Migrénu je těžké přiznat
Datum vydání: 16.03.2023
Příběh pacienta Františka
Příběh pacienta Františka je poučný i tím, že docela podrobně popisuje, jak bezradný se člověk může cítit, když onemocní migrénou. A také, jak těžké je pro muže o ní mluvit. Je i o tom, jak dlouhá může být cesta pacienta k lékaři, který ví, jak na migrénu. A tento příběh může být i inspirací, jak a kde hledat důvěryhodné informace a neurology, kteří se na léčbu bolesti hlavy specializují.Vy máte bolesti hlavy, které se nakonec ukázaly být migrénou pět let. Jak to začalo?
V roce 2017 jsem začal mít pravidelně a častěji bolesti hlavy, ale migréna mi byla diagnostikovaná až o dva roky později. Nejprve jsem byl unavený, bolela mě hlava a měl jsem závratě apod. Nejprve to bylo jednou za měsíc a pak už každých čtrnáct dní a nakonec každý týden. Zpočátku jsem tomu moc nevěnoval pozornost. Říkal jsem si, že je to změnou tlaku, stresem v práci, protože jsem ve své profesi perfekcionista, tak mi to přišlo docela logické. Někdy jsem se přes týden dobře nevyspal a doháněl jsem to během víkendu. Byl jsem ale překvapený, že i během soboty a neděle, kdy jsem odpočíval, mě najednou popadla bolest hlavy. Říkal jsem si: No teda, proč mě bolí hlava o víkendu? Má bolest hlavy byla časem stále intenzivnější. Obvykle to začalo na levé straně hlavy. Jako kdyby mě někdo bouchnul do spánku. Při jakémkoliv pohybu se intenzita bolesti ještě prohlubovala. Stačilo vstát ze židle a přejít místnost, bylo mi hůř. Často jsem si to vysvětloval nízkým tlakem, ale tlakoměr mi ukazoval, že mám tlak celkem v pořádku. Zkoušel jsem to vyřešit šálkem kávy, která ale zabrala jen občas. Cítil jsem se zmatený a hlavou my šlo: Tak já si dám kávu a zvýší se mi tlak a bude mi líp, nebo taky ne. Zkrátka jste v situaci, kdy nevíte, co se v těle přesně děje, jako kdyby si dělalo, co chce. Každý měsíc vás bolí hlava a nevíte proč.
Jakou profesi děláte?
Mám profesi, kdy pracuji s jemnou elektronikou. Je to zaměstnání, kde hodně namáhám oči, pracuji na počítači, používám mikroskop, pinzety, jemné věci. Protože ta elektronická zařízení i testuji, tak i zde na mě asi doléhal stres. Ale hlavně jsem puntičkář, chci mít všechno dořešené, abych měl čistý stůl na novou práci. Je to o tom, že vše chci mít do latě srovnané, chci, aby kdykoliv se na mě šéf obrátí, bylo na mě spolehnutí.
To ale vyvolává v člověku velký stres, když je, jak vy říkáte, perfekcionista.
Ano. Ale já jsem byl hlavně zaskočený tím, že na mě přicházely záchvaty bolesti hlavy hlavně o víkendu. A to mi připadalo úplně nenormální. Když jsem chtěl například uklízet, tak ten „vrták“ v mé hlavě mi to nedovolil. S každým pohybem se bolest hlavy zhoršovala. Zkrátka jsem si uvědomil, že je něco opravdu špatně.
Navštívil jste nakonec lékaře?
Byl jsem trochu lajdák, ještě dva měsíce jsem to nechal být. Čekal jsem, že to samo zmizí. Nezmizelo. Navštívil jsem tedy praktického lékaře. A on mi říká: „No tak berte analgetika.“ A já mu povídám: „Mně ta analgetika nepomáhají, někdy mi pomůže káva, ale někdy ne.“ Praktický lékař mě poslal na neurologii. Paní neuroložka mi udělala potřebná vyšetření, diagnostiku hlavy, EEG a další. Vyšetření nic neprokázala. Když jsem paní doktorce popisoval, jaké mám zdravotní problémy, a že se to děje hlavně o víkendu, poprvé jsem uslyšel diagnózu migréna, ale zároveň mi zdůvodnila, proč to migréna nemůže být: Nejdříve se mě zeptala: „Kolik vám je let?“ Když jsem jí řekl, že přes 30 let, zamyslela se, a tak částečně pro sebe a částečně pro mě povídá: „To ne, na to už jste starý, abyste měl migrénu. Může to být psychosomatického původu. Co děláte za práci?“ Nakonec mi paní doktorka vysvětlila, že spouštěčem mé bolesti hlavy může být stres a doporučila mi, abych si začal psát deník, ve kterém si zaznamenám, kdy jsem měl bolest hlavy, jak dlouho, co jsem případně bral za léky, abychom měli přehled. Během této doby se moje bolest hlavy zhoršila tak, že místo víkendových epizod bolesti mě hlava bolela dvakrát až třikrát týdně a bylo jedno, zda se jedná o víkend, či všední den. Kvalita mého života se rapidně zhoršila, káva mi někdy pomáhala a někdy ne, analgetika mi nepomáhala. Nakonec mi paní neuroložka doporučila, abych pil kávu, když cítím, že na mě jde záchvat bolesti. A také mi předepsala lék Amitriptylin, což je antidepresivum. Moc jsem nechápal proč, když mě bolí hlava a depresi nemám. (Pozn. red., antidepresiva patří ke skupině léků, které se také předepisují jako preventivní léčba na migrénu). V těch dnech jsem byl tak unavený, že jsem jen tak tak zvládal aktuální naléhavé úkoly v práci, ale už jsem nezvládal nic jiného navíc. Ani v práci, ani v osobním životě.
Co se dělo při dalších návštěvách na neurologii?
Zopakovala se základní neurologická vyšetření, pak jsem šel ještě na magnetickou rezonanci. Trvalo ale několik měsíců, než jsem se dostal na řadu. Také mi dělali vyšetření krční páteře. Výsledky byly dobré, nic neprokázaly. Nakonec mi paní doktorka doporučila, že mám stále užívat Amitriptylin a pomáhat si kávou. V té době se k mým pravidelným bolestem hlavy přidružily i pocity na zvracení, už jsem nemohl normálně fungovat ani v práci, ani doma, bál jsem se, že přijdu o práci, která mě baví a mám ji rád. Po této návštěvě jsem začal aktivně hledat na internetu informace o bolestech hlavy, až jsem se nakonec dostal k popisu migrény. Symptomy přesně odpovídaly tomu, co jsem zažíval. Hlavou mi šlo: Opravdu nemohu mít migrénu, když už mi bylo 30 let? Ale tady, co čtu, je přesně to, co se mi děje. Pak se mi stala ještě další zvláštní věc. Přišel jsem domů, nebyl jsem nějak moc unavený, ale na chvíli jsem se natáhnul na gauč, zavřu oči a najednou, jako když mi někdo ostrým světlem bleskne do očí. To jsem se opravdu lekl.
To, co popisujete, bývá dalším symptomem migrény…
Po tomto zážitku jsem začal hledat jiného lékaře a po různých peripetiích jsem ho našel.
Koho jste nakonec našel, kde vám pomohli?
Nakonec jsem se dostal do specializovaného Centra pro léčbu bolesti hlavy v Praze v Budečské ulici, kde jsem vyplnil nějaké dotazníky, měl jsem navíc s sebou zprávy od lékařky a také ty svoje zápisky. Pan doktor si ode mě vzal všechno, včetně mého deníku. Během půl hodiny, kdy jsem vyplňoval jejich dotazník, si pan doktor vše prostudoval a sdělil mi, že to, co jsem pozoroval, jsou skutečně symptomy migrény s aurou. Závratě, zamlžené vidění, to vše jsou projevy aury při migréně. Překvapilo mě například, že světelné fenomény se mi míhají před pravým okem, ale hlava mě začne bolet na levé straně. Prý i to se může dít. Nakonec mi pan doktor řekl, že podle popisu zdravotních obtíží a informací, které jsem mu řekl, mám v průměru devět záchvatů migrény měsíčně. Na akutní záchvaty migrény mi předepsal specifickou léčbu na migrénu, tedy triptany. Poradil mi, abych je užíval hned, jakmile se projeví první náznaky záchvatu, a řekl mi, kdy a jak mám triptany brát, pokud by se ataka migrény vracela. Léky, antidepresiva, která jsem užíval preventivně mi hned nevysadil, ale domluvili jsme se, že zkusíme vypozorovat, zda mi pomáhají, či nikoliv.
Jak jste se pak cítil, když jste přišel na další kontrolu?
Triptany mi pomáhaly. Za dvě hodiny jsem měl od bolesti pokoj. Připadalo mi to, jakoby se mi v hlavě přetočil rychlý film. Pan doktor mi potvrdil, že takto triptany skutečně na bolest fungují a také konstatoval, že profylaktická léčba, kterou mi předepsala předešlá lékařka, mi nepomáhá. Stále jsem měl měsíčně průměrně devět atak migrény, ale někdy to bylo i jedenáct.
Ale ty záchvaty asi netrvaly pouze jeden den?
Ano, obvykle to byly dny dva a k tomu jsem byl po záchvatu hodně unavený. Protože mi profylaktická léčba nefungovala, pan doktor mi předepsal jiný preventivní lék a zároveň mi vysvětlil, že cílem preventivní léčby je snížit počet záchvatů migrény a jejich intenzitu a možností léčby je více. Je to ale běh na dlouhou trať, protože každá migréna vyžaduje individuální přístup, pro každého pacienta se ten správný lék chvíli hledá.
Pomohl vám tedy ten preventivní lék?
Ano. Pan doktor pro mě vybral vhodnou preventivní léčbu, protože najednou jsem měl místo jedenácti migrén měsíčně tři až čtyři. Můj zdravotní stav se zlepšil. Postupně se počet mých migrén snižoval, nyní mám tak dvě migrény do měsíce.
Pokud vím, tak vy jste měl také onemocnění covid-19, co to udělalo s vaší migrénou?
Během toho onemocnění se mé bolesti zhoršily, měl jsem pocit, že se mi hlava rozskočí. Pak se to postupně vrátilo na původní stav, ale trvalo to několik měsíců.
Po tom, čím jste si prošel, co byste poradil lidem, kteří mají podezření, že je trápí migréna? Váš příběh je docela silný.
Ano. Prošel jsem přes tři lékaře, než jsem se dozvěděl správnou diagnózu. Člověk by asi neměl brát za bernou minci všechno, co je na internetu, ale je dobré vyhledávat důvěryhodně zdroje, jako je třeba váš web Migréna Kompas, nebo stránky pacientské organizace Migréna-help. A také bych poradil vyhledat si lékařské studie, na internetu jsou k nalezení. To je pro mě také relevantní zdroj. Dnes už se o migréně hodně hovoří i v médiích, jsou rozhovory s lékaři, kteří se přímo na migrénu specializují, jako je pan doktor MUDr. David Doležil, PhD., ke kterému chodím, nebo například i MUDr. Jolana Marková, která se léčbou migrény zabývá už dlouhá léta.
Tedy být aktivní v hledání té nejlepší péče o své zdraví?
Ano. Když se to pak řešilo i u nás v práci, řekl jsem kolegům, že jsem onemocněl migrénou, tak se mě můj nadřízený i můj zaměstnavatel ptali: „Františku, proč jsi nám to neřekl dřív? Hlavu bychom ti neutrhli, my víme, že migréna je nemoc.“ To mě docela překvapili, protože obecně mezi lidmi migréna není takto vnímaná.
To jste mi trochu nahrál na otázku, kterou pokládám v souvislosti s tímto tématem vždy. Je pro muže problém přiznat, že má migrénu?
Je to těžké přiznat, protože muž chce být „téměř dokonalý“, chce všechno zvládnout, profesi, rodinu, o všechno se postarat, chce být bez chyb. Najednou, když přišla migréna, cítil jsem se vykolejený, outsider, který chytá vlak, co mu ujíždí. Každý den, který ztratíte s migrénou, chcete dohnat, ale ono to nejde. Už je pryč.
Když se na Františka podíváme dnes, na toho perfekcionistu, puntičkáře. Co byste mu poradil? Tajit migrénu, nebo se s tím okolí svěřit?
Dnes už vím, že o tom mohu mluvit v nejbližším okolí. Zpočátku jsem to ale dlouho tajil. Ono to bylo v těch prvních měsících i těžké, protože ani manželka mi úplně na sto procent nevěřila. Myslela si, že jsem unavený a bolí mě hlava, protože jsem přepracovaný. Až když pan doktor ve specializovaném Centru vyslovil diagnózu migréna a řekl mi souvislosti, tak jsem to dokázal vysvětlil i doma. Ve firmě, jak už jsem říkal, věděli, co migréna obnáší. Dokonce mi nadřízený řekl: „Hele Františku, víš o tom, že naše firma má pro migreniky místnost? A ty ses mohl sebrat a prostě tam jít?“ Firma má skutečně takové zázemí, a navíc jsem se dozvěděl, že na migrénu trpí ve firmě více lidí. Když se na to vše dívám s odstupem, asi bych s hledáním jiného neurologa tolik neváhal. Mohl jsem si ušetřit hodně trápení s bolestí hlavy. Vztah lékaře a pacienta je o důvěře a někdy je dobré vyhledat na konzultaci jiného doktora. Pro sebe si někdy říkám, že možná, ve výjimečných případech, bych nemusel být takový puntičkář.
Klíčová slova:aura při migréně centra pro léčbu léčba akutní léčba bolesti hlavy léčba preventivní symptomy migrény triptany
Sdílet na FB
Audia a videa