Ataky migrény trvaly i tři dny, vzpomíná Veronika
Datum vydání: 22.06.2023
Příběh pacientky
Co znamená mít migrénu, znala Veronika (33) už od dětství, protože jí trpěla jak její maminka, tak babička. V pubertě se nemoc začala projevovat i u ní samotné. „Zpočátku mě pobolívala hlava, postupně se přidala nevolnost, závratě, kolapsové stavy a kolem mých 18. narozenin už bylo jasné, že se s migrénou budu potýkat i já,“ vzpomíná na začátky nemoci Veronika z Českých Budějovic. Po nástupu na vysokou školu se záchvaty začaly objevovat častěji a na bolest už Veronice nezabírala běžná analgetika. Praktický lékař jí proto doporučil vyhledat neurologa, a ten jí nasadil preventivní tzv. profylaktickou léčbu a na akutní bolest předepsal triptany.„První týdny s profylaktickou léčbou byly náročné, cítila jsem se neustále unavená, motala se mi hlava a můj už tak nízký tlak se ještě snižoval. Postupně si ale moje tělo na léky zvyklo, nicméně vliv na migrénu, na její četnost a intenzitu, byl minimální,“ vysvětluje Veronika. V dalších deseti letech jí lékaři léčbu vysazovali a znovu nasazovali, protože léky neměly požadovaný efekt nebo vůbec nezabraly. Úporné bolesti a zvracení tak Veroniku provázely po celý její vysokoškolský život. „Studium na vysoké škole spojené s neustálou bolestí bylo jedno z nejnáročnějších období mého života. Velkou oporou mi tehdy byla moje rodina a partner, kteří ve chvíli, kdy jsem byla naprosto paralyzovaná, zastali veškeré povinnosti,“ popisuje Veronika.
Čekala, že získáním vysokoškolského titulu v oboru speciální pedagogiky a opadnutím stresu dojde ke zmírnění symptomů nemoci. Tolik toužená úleva ale nepřišla. Ataky migrény ji provázely až devětkrát za měsíc a trvaly i tři dny. „V tomto období jsem nebyla schopná prakticky ničeho. Veškerý čas jsem trávila v zatemněné ložnici s otevřenými okny kvůli přísunu čerstvého vzduchu, na hlavě jsem střídala obklady vytažené z mrazáku a jen si v duchu přála, aby to už skončilo,“ říká o své nemoci Veronika. Ani po záchvatu migrény ale neměla vyhráno, ataka doznívala i několik dní. Projevovala se horším soustředěním, motáním hlavy a kolísáním tlaku.
Když se dozvěděla o novince v léčbě migrény – biologické terapii, neváhala a požádala svého neurologa, aby ji doporučil do Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Po sérii vyšetření jí lékaři v červenci 2022 nasadili biologickou léčbu. „Počet záchvatů migrény mi klesl na čtyři měsíčně a doufám, že to vydrží, ideálně se i zlepší,“ říká Veronika.
Své záchvaty si poctivě zapisuje jak do deníku, tak do speciální mobilní aplikace Migréna Kompas. „Nejvíc mi na aplikaci vyhovuje možnost reportu nejčastějších spouštěčů, rizikových dnů, doby bolesti nebo léků, které užívám,“ uzavírá Veronika.
Pacienti trpící migrénou se často potýkají s problémy v práci. Veronika měla ale podle svých slov vždy štěstí na chápavé nadřízené i kolegy: „Nikdy jsem v práci neměla potíže s tím, že potřebuji odejít domů nebo kvůli bolesti přijít nemohu. Mohla jsem si vzít indispoziční volno, zameškané hodiny odpracovat jindy nebo si s někým prohodit směnu,“ vysvětluje a dodává: „Svoji nemoc jsem v práci nikdy netajila. O migréně nemluvím proto, abych byla zajímavá, ale aby lidé kolem mě věděli, co je to za nemoc, jak se u mě projevuje a co na ni pomáhá.“ Nyní Veronika pracuje na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde se věnuje studentům se specifickými potřebami. V pacientské organizaci Migréna-help pomáhá dalším lidem, kteří trpí migrénou, mluvit o svých prožitcích a problémech jako koordinátorka kruhů sdílení.
Klíčová slova:léčba biologická léčba bolesti hlavy léčba migrény léky na migrénu
Sdílet na FB
Audia a videa