Stručný průvodce migrénou
Datum vydání: 26.10.2021
Jak snížit počet záchvatů i léků
Tento text vychází z doporučení zkušených neurologů, kteří se specializují na léčbu migrény. Rádi bychom vám v tomto průvodci ukázali, že vždy existuje další krok k řešení vašeho trápení. Dozvíte se zde, mimo jiné, kdy je dobré navštívit specializované Centrum pro léčbu bolesti hlavy, a kdy je to zbytečné.1. Migréna je intenzivní bolest hlavy. Intenzita a frekvence záchvatů této bolesti se obvykle zvyšuje. Pacienta často bolí polovina hlavy, může zvracet, mít zimnici, nebo ho brní některá část těla. Pokud máte tyto bolesti hlavy 3 dny v měsíci a méně, stačí navštívit informovaného praktického lékaře, který vám předepíše účinné léky.
2. Máte-li více než 4 záchvaty migrény v měsíci, které trvají více dnů, požádejte svého praktického lékaře, aby vám vypsal žádanku ke zkušenému neurologovi. S cílem snížit počet vašich dnů s migrénou vám neurolog upraví léčbu na akutní záchvat migrény a předepíše některý z klasických preventivních léků. Obvykle se jedná o některý preparát ze skupiny léků, které však nejsou přímo určené na migrénu. Nejčastěji se jedná a topiramáty a valporáty.
3. O léčbě své bolesti hlavy se můžete poradit i s lékárníkem, kterému důvěřujete. Ten vás nasměruje ke správnému specialistovi. Pokud vás bolí hlava až dvacet dnů v měsíci, mohlo by se jednat o migrénu z nadužívání léků.
4. Vždy se vyplatí vést si podrobné záznamy o průběhu vaší migrény a léčbě kterou jste si sami ordinovali, či vám ji předepsal lékař. Tento přehled bude zajímat neurologa i specialistu v Centru pro léčbu bolesti hlavy.
5. Pokud vás trápí stále více dnů v měsíci migréna a počet léků se také zvyšuje, požádejte praktického lékaře, či neurologa o žádanku do Centra pro léčbu bolesti hlavy. Zde neurolog, který se specializuje na léčbu migrény rozhodne, zda by vám pomohla nová moderní preventivní léčba zaměřená přímo na pacienty nemocné migrénou. Tato léčba se aplikuje injekčně, jedna dávka jednou měsíčně, nebo tři dávky v jeden den, jednou za čtvrt roku. Cílem léčby je, aby se pacientovi, který trpí migrénu, snížil počet dnů s migrénou minimálně o polovinu. Tuto léčbu pojišt‘ovna hradí za předpokladu, pokud minimálně tři léky na preventivní léčbu nemocnému nepomohly.
6. Pokud je neurolog ve specializovaném centru přesvědčen, že by pacientovi pomohla nová moderní preventivní léčba na migrénu a pacient nemá záznamy o své migréně a její léčbě, může si pacient první tři dávky léku zaplatit. Jedna dávka léku se orientačně pohybuje kolem 11000Kč měsíčně (o konečné ceně se informujte u vašeho lékaře, nebo lékárníka). Sníží-li se počet dnů, kdy trpíte migrénou minimálně na polovinu, specialista v Centru pro léčbu bolesti hlavy může rozhodnout a pokračování léčby.
7. Na všechno léky a lékaři však nestačí. Pokud přijde období bez migrén, kdy máte čas a sílu věnovat se sobě udělejte to. Podpoříte tak dlouhodobý efekt léčby. Můžete se lépe starat o tělo, například o pružnost celého těla a zejména krční páteře. Můžete se podívat na vše, co vás stresuje a to co lze, vyřadit ze svého života. Stres bývá častým spouštěčem migrény. Můžete si pojmenovat, uvědomit si i to, co naopak je pozitivním zdrojem ve vašem životě a věnovat těmto vztahům, činnostem, volnočasovým aktivitám více času.
Sdílet na FB
Audia a videa