Přečtěte si příběhy lidí, kteří trpí migrénou
Datum vydání: 09.12.2021
Byly zveřejněny u příležitosti festivalu Migréna nás spojuje.
U příležitosti festivalu Migréna nás spojuje byly zveřejněny příběhy pacientů, kteří trpí migrénou. Příspěvky festivalu si můžete prohlédnout i nyní na stránkách pořádající pacintské organizace Migréna-help.Za migrénu jsem se styděla, říká Denisa
Migréna provázela Denisu (27) z Náměšti nad Oslavou již od dětství, první záchvat zažila v osmé třídě společně s příchodem menstruace. „Od té doby mě záchvaty migrény provázely pravidelně a nejčastěji byla navázány na hormonální změny. Bolestí jsem i zvracela,“ říká Denisa. Záchvat migrény se přihlásil obvykle jednou za měsíc a trval tři dny. Denisa bolesti tišila dostupnými léky, lékaře se ale navštívit bála. Setkala se totiž s nepochopením od svého okolí, které jí naznačovalo, že se pouze snaží být zajímavá. „Za migrénu jsem se styděla. Jednou jsem ležela se šíleným záchvatem a někdo mi vyčítavě řekl, že bych měla vstát a naučit se s tím žít, že ho taky často bolí hlava, a přesto musí dělat všechno jako obvykle. V tu chvíli jsem si začala připadat jako hypochondr,“ vzpomíná Denisa, která v té době studovala zdravotnickou školu. Migrénu považovala za obyčejnou bolest hlavy a nechápala, jak ostatní zvládají běžné denní činnosti, když ona nedokáže ani vstát z postele. „Až později mi došlo, že jejich bolení hlavy se s mým záchvatem migrény srovnat nedalo,“ popisuje Denisa. Obrat v jejím životě přišel na konci střední školy, když se seznámila se svým současným manželem. Právě on ji přesvědčil, aby vyhledala odbornou pomoc. Postupně se začala léčit na neurologii, kde také poprvé uslyšela svou diagnózu – migréna. „Lékař mi předepsal léky, které tlumily intenzitu záchvatů, bohužel jsem ale pociťovala řadu nežádoucích účinků od nevolnosti až po krátké výpadky paměti,“ říká Denisa. Po částečné úlevě se ale Denisin stav začal zase zhoršovat. Po odstranění zubů moudrosti trpěla i čtrnácti záchvaty za měsíc. Spouštěčem byly kromě hormonálních změn také vůně, intenzivní světlo, horko, stres i každé mírné zvýšení teploty.
„Díky změně léků a životního stylu se mi postupně podařilo zmírnit počet záchvatů na 7 až 10 měsíčně. Je to úspěch, ale stále je to strašně moc. Záchvaty často trvají velmi dlouho, někdy mě tři dny bolí jedna polovina hlavy a další tři dny druhá,“ vysvětluje Denisa. Všechny stavy migrény si pečlivě zaznamenává, aby o jejich četnosti a intenzitě mohla informovat svého lékaře. „Dřív jsem je zapisovala na papír a do diáře. Od července ale používám aplikaci Migréna Kompas, která mi kvůli přehlednosti vyhovuje nejvíce,“ říká Denisa. Sílu bojovat s nemocí jí dodává nevlastní dcerka Monika, se kterou společně tráví čas v kuchyni, na procházkách i výletech. Před více než rokem se Denisa také dozvěděla o pacientské organizaci Migréna-help, která pomáhá lidem bojujícím s migrénou. Pravidelně se účastní svépomocných skupin, kde se o své nemoci učí mluvit. „Dřív jsem o migréně vyprávěla hlavně nejbližším lidem, ale ostatním spíš zřídka, protože jsem se bála nepochopení. Teď pozoruji, že o migréně začínám mluvit otevřeně a bez obav. Často mě pak překvapí, že mě lidé pochopí mnohem víc, než jsem čekala,“ říká s odhodláním Denisa.
Lukáš
O tom, že má migrénu se například herec a autor projektu Gastromapa Lukáš Hejlík dozvěděl poprvé v optice. „Vůbec jsem netušil, že jde o migrénu. Vlastně mi to všechno vysvětlila až optometristka, která na to sama trpí – co je to aura, a co znamená následná bolest. Doporučila mi zajít za neuroložkou,“ popisuje Lukáš Hejlík, který vystoupil na pacientském listopadovém setkání pořádaném Migréna-help. Aura a následné bolesti se u známého herce objevily kolem 25 roku věku, kdy ve 14 dnech prodělal celou sérii migrén. „Pak jsem měl asi 10 let pokoj. Teď jsem se vrátil ke stavu, kdy je to mívám migrenózní období celkem často, a pak je zase proložené až třemi měsíci klidu. Záchvaty migrény jsou většinou vázané na akční, nervózní období,“ říká herec. Migréna se u něj ohlašuje nejdřív tzv. aurou a pokud si rychle nevezme lék – triptan – následuje po asi 20 minutách záchvat migrény. „Naštěstí ji nemívám tak dlouho, celá ta velmi nepříjemná bolest až na pár delších výjimek, trvá hodinu.“
Covid mu způsobil nejhorší záchvat migrény v životě
„Bylo to, jako by mi chtěl někdo rozetnout hlavu sekyrou,“ popisuje František Havlík (38) z Prahy ataku migrény, která jej postihla po prodělaném covidu v srpnu loňského roku. Do té doby prý žádný z jeho záchvatů migrény nebyl takto silný.
Migrénou trpí František od roku 2017, v tu dobu se mu však nemoc projevovala pouze zvýšenou únavou, kterou zaháněl pitím kávy. Zlom nastal o rok později. „Jednoho dne jsem jako každé ráno vstal, udělal si snídani a šel poklidit byt. V momentě, kdy jsem luxoval a byl v předklonu, se mi prudce zatočila hlava. Vzápětí mě rozbolela levá půlka hlavy v oblasti spánku a objevila se krutá pulzující bolest, která se každým pohybem stupňovala, až jsem nebyl schopný dál fungovat. Myslel jsem si, že jsem jen přepracovaný,“ říká František, který pracuje jako servisní technik.
I přes to, že se František snažil více odpočívat a méně pracovat, byly bolesti hlavy a závratě stále častější. Ve chvíli, kdy měl záchvaty migrény dvakrát do měsíce, se rozhodl navštívit praktického lékaře. Nejrůznější vyšetření nic neprokázala a předepisované léky nezabíraly. V tu dobu ještě František ani jeho lékař netušili, že se jedná o migrénu. Po tom, co se závratě zvyšovaly a přidaly se k nim i problémy se zrakem, navštívil František postupně rehabilitaci, oční lékařku a nakonec neurologii. Ani tady mu však nedokázali pomoci. „Když jsem se při druhé návštěvě svěřil paní neuroložce s tím, že se mi stavy stále zhoršují, vypadalo to, že mi nevěří. Přečetla si lékařské zprávy a došla k závěru, že trpím psychickými a úzkostnými stavy, a předepsala mi antidepresiva,“ popisuje František. Po tom, co ani vysvětlování, že žádnými depresemi ani úzkostmi netrpí, nepomáhalo, rozhodl se František navštívit jiného neurologa. Ani tady však neuspěl. „Lékař byl se mnou za pět minut hotový. Řekl mi, že jsou moje problémy psychické a ať dál beru léky na psychiku, i když měl v lékařské zprávě napsané, že mi nepomáhají,“ popisuje František. „V tu dobu už jsem měl k lékařům nedůvěru a připadal jsem si jako hypochondr,“ pokračuje a dodává, že mu nemoc komplikovala i pracovní život. „V práci to bylo neúnosné, byl jsem pořád unavený a musel jsem se přemáhat. Styděl jsem se za svůj stav. Když jsem měl záchvatů migrény hodně, tak se mi z toho chtělo i brečet. Je hrozné, když trpíte a nikdo vám nedokáže pomoci,“ říká František.
Kýžené pomoci se mu dostalo až v centru pro léčbu bolesti hlavy, které si svépomocí našel na webových stránkách organizace Migréna-help, která pomáhá lidem s migrénou. Diagnóza zněla jasně – migréna s aurou (stavy, kdy má pacient poruchy vidění se záblesky, ale i závratě a další projevy). V diagnostice nemoci pomohl lékařům mimo jiné i migrenózní deník, který si František vede jak klasickou cestou, tak přes mobilní aplikaci Migréna Kompas. Ihned po zjištění diagnózy předepsal lékař Františkovi léky na migrénu, které okamžitě zabraly, a z devíti záchvatů za měsíc se staly dva. „Ta úleva byla obrovská. Najednou mi nevadily ani zvuky, nebo světlo,“ říká František, který se s tím, že má opravdu nemoc a ne pouze občasné bolesti hlavy, smiřoval déle než rok.
I přes to, že již svou migrénu úspěšně léčil, objevovaly se někdy i horší stavy. Jednou, kdy již byla situace neúnosná, se musel svěřit nadřízenému. „Bál jsem se, jak na to bude reagovat. Myslel jsem si, že mě bude podezírat z toho, že se mi nechce pracovat, nebo že bude mé stavy zlehčovat. Byl jsem ale překvapený, jak to on i moje rodina vzali v pohodě a jak moji nemoc pochopili,“ říká František a přiznává, že dokud sám záchvat migrény nezažil, myslel si, že je to jen výmluva nebo obyčejná bolest hlavy. „Když ji poznáte na vlastní kůži, změníte hodně rychle názor,“ říká František.
Ve chvíli, kdy se všechno zdálo na dobré cestě, však přišla další rána – koronavirus, který se nevyhnul ani Františkovi. Během samotné nemoci ataky migrény u Františka zcela ustaly, po uzdravení ale přišly v o to větší síle. „Záchvaty migrény přišly po covidu v tak silné intenzitě, že jsem myslel, že bolest nezvládnu. Bylo to, jako by mi někdo vrtal do hlavy šroubovákem. Navíc místo pár hodin trvaly dva dny v kuse,“ popisuje František nejhorší migrenózní ataky svého života. Koronavirus navíc spustil Františkovi řadu dalších komplikací. Léky, které na ně bral, mu migrénu znova zhoršily. Díky vhodné léčbě se mu však jeho stav pomalu, ale jistě vrátil do normálu. „Teď už mám migrénu zase zklidněnou, tak dva záchvaty do měsíce,“ říká František, který v říjnu opět nastoupil do práce. „Migréna vás zastaví a řekne, abyste zbrzdili, naučí vás myslet i na sebe, odpočívat a relaxovat, to jsem předtím nedělal,“ uzavírá František.
Klíčová slova:léčba bolesti hlavy léčba migrény symptomy migrény
Sdílet na FB
Audia a videa