Svěřit se s migrénou není ostuda
Datum vydání: 02.11.2023
Rozhovor s lékařkou a její pacientkou o léčbě bolesti hlavy.
S neuroložkou Vladimírou Sakovou, ze specializovaného Centra pro léčbu bolesti hlavy v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, jsme si tentokrát povídaly o migréně, ale také o diagnostice, když pacient trpí různými typy bolesti hlavy. V průběhu rozhovoru se k nám přidala i její pacientka paní Hana Mühldorfová, která se věnuje v této nemocnici léčebné rehabilitaci a migrénou trpěla spoustu let. Zároveň se v tomto rozhovoru potvrdilo, že lidé, kteří se starají o druhé, někdy dávají sebe až na druhé místo. A také se zde ukázalo, že informací o specializovaných centrech, kde léčí bolest hlavy, není nikdy dost, protože někdy o nich nevědí ani zdravotníci.Některým lidem se stává, že je bolí často hlava, ale léky na bolest jim někdy zaberou a někdy ne. Jedná se obvykle o kombinovanou bolest hlavy. Setkáváte se s těmito pacienty i u vás ve specializovaném Centru?
Neuroložka: Ano. Velmi často k nám chodí pacienti se symptomy kombinované bolesti hlavy. Abych jim mohla pomoci, musím udělat důkladnou anamnézu. Nechám samozřejmě udělat všechna potřebná neurologická vyšetření a pak se hlavně podrobně a důsledně vyptávám na jeho potíže. Praktičtí lékaři na pohovor s pacientem o jeho trápení nemají někdy dost času, zatímco já tomu čas věnuji. Potřebuji si udělat jasnou představu, zda pacient má migrénu, nebo má k tomu ještě navíc tenzní bolest hlavy, nebo i bolest od krční páteře, mimochodem problém s krční páteří mívají pacienti často. Existují tzv. cervikogenní bolesti hlavy (pozn. redakce – přenesené bolesti hlavy z krční páteře). Nebo naopak někteří pacienti dlouhá léta chodí na rehabilitace, které jim příliš nepomáhají, protože jejich bolest hlavy je migréna.
Někdy si ani sám pacient neuvědomí, kolik dnů v měsíci ho hlava bolí. Ptáte se ho podrobně i na to?
Neuroložka: Ano. Pečlivě mapujeme, kolik dnů v měsíci pacienta bolí hlava, to je důležité. Stává se, že někteří lékaři, kteří nemají tolik zkušeností, se pacienta zeptají kolikrát v měsíci ho bolí hlava. Pacient odpoví, že třikrát, lékař se s tím spokojí a předepíše analgetikum. Jenomže z našeho rozhovoru následně vyplyne, že má bolest třikrát do měsíce, ale trvající 3–4 dny. A tedy ho trápí bolest hlavy 9–12 dnů v měsíci. Nezřídka se setkávám i s pacienty, které bolí hlava 20 až 25 dnů v měsíci. Užívají léky triptany, ale protože například mají předepsanou slabší dávku tohoto léku, než by měli mít, nebo lék berou častěji, než jim lékař předepsal, tak když k nám přicházejí, už trpí chronickou bolestí hlavy a někdy mají i bolest hlavy z nadužívání léků.
Kdy by tedy měl pacient, kterého trápí bolest hlavy, navštívit specializované Centrum pro léčbu bolesti hlavy?
Neuroložka: Nejprve musím upozornit, že na lékařskou pohotovost by měl pacient okamžitě zamířit, když ho zasáhne akutní prudká bolest hlavy, kterou ještě nikdy nezažil. Mohlo by se jednat o krvácení do mozku, nebo například o meningitidu. Pokud člověka trápí opakující se bolesti hlavy, které se nepodařilo zvládnout praktickému lékaři ani ambulantnímu neurologovi, tak je čas navštívit ordinaci lékaře ve specializovaném Centru. Přirozeně se na nás obrací více pacientů, které bolí hlava, sledujeme nové trendy, dostávají se k nám aktuální informace o pokrocích v léčbě.
Kdy by měl pacient obecně zamířit k neurologovi, když ho bolí hlava?
Neuroložka: Jak už jsem říkala, v těch akutních případech prudké bolesti hlavy je třeba rychle navštívit pohotovost. A pak, pokud pacienta bolí hlava každý měsíc, užívá třeba 6–10 analgetik do měsíce, tak by se s tím měl svěřit lékaři.
Říkala jste, že na úvod děláte pacientovi důkladná vyšetření, co všechno to zahrnuje?
Neuroložka: Je to EEG, ale i například magnetická rezonance, abychom vyšetřili tkáně mozku, zda tam není nějaká změna, například aneurysma, tedy výduť. Někdy je migréna zkombinovaná i s roztroušenou sklerózou, tedy díky tomuto vyšetření diagnostikujeme včas RS. Děláme i oční vyšetření, jestli tuto bolest hlavy nezpůsobuje nitrooční tlak. Znovu vyšetříme krční páteř a někdy pacienta vidí i neurochirurg. Pak se ptám podrobně na povahu a četnost jeho migrén, zda ho bolí půlka hlavy, nebo hlava celá, kdy bolest začala, zda takové trápení měl někdo v rodině, protože migréna je dědičná. Samozřejmě chceme vědět, jestli má pacient migrénu s aurou nebo bez aury. Zkoumáme spouštěče jeho migrény, zda je to byť malá sklenka alkoholu, káva, čokoláda, sýry, změny atmosférického tlaku, silné emocionální zážitky, ať už smutné, nebo pozitivní apod.
Vidíte a já jsem si myslela, že pozitivní zážitky migrénu či bolest hlavy nespustí.
Neuroložka: Ono jde spíše o ty silné výkyvy
nálady, takže i silné pozitivní emoce mohou
spustit migrénu. Paní doktorka Marková
nám vyprávěla příběh pacientky, která studovala
vysokou školu a vždy se těšila na
víkend, protože jezdila domů k rodině.
A když domů přijela, tak obvykle celý
víkend proležela s migrénou.
Pacientka: Pokud mohu říci svoji zkušenost,
mně migrénu často spouštěly negativní
emoce. Například jsem vypozorovala,
že když jsem šla po dovolené do práce a
večer předtím si dělala starosti, jestli je v
práci všechno v pořádku, co mě tam čeká a
tak, druhý den jsem nastupovala s migrénou.
My máme migrénu také v rodině,
moje máma, které je 91 let, na ni trpěla celý
život. Nedávno mě ale uklidňovala, že ke
stáru jí bolest hlavy přicházela už méně, a
až mi bude tolik let jako je jí, už mě hlava
bolet nebude.
Neuroložka: No to si počkáš.
Kdy vás začaly trápit bolesti hlavy?
Pacientka: Uvědomuji si, že jsem měla bolesti hlavy už v dětství. Nebyly to migrény, ale každý měsíc mě pravidelně bolívala hlava. Vzpomínám si například, že jsme jeli na školu v přírodě, tenkrát nás vezly autobusy, které páchly benzínem, a mě z toho rozbolela hlava. Navíc, v dětství mě bylo v autobuse často špatně a bála jsem se, že budu zvracet. No a z toho strachu a těžkého vzduchu jsem dostala bolest hlavy. Během puberty, když jsem začala menstruovat, tak se to zhoršilo, nicméně to si uvědomuji až dnes, tenkrát jsem o tom moc nepřemýšlela, nesledovala jsem to. Ale hlavně mně na bolest hlavy nejdříve docela zabírala běžná analgetika. Až později, když se moje bolesti zhoršily a také mě hlava bolela častěji, jsem začala užívat triptany. Pamatuji si také, že v těhotenství, se změnou hladiny hormonů, mě hlava nebolela. Ale kolem přechodu, to mě hlava bolela skoro pořád, můj zdravotní stav se zhoršil. To, co vám tu říkám, jsem si ale uvědomila až zpětně, spoustu let jsem svou bolest hlavy neřešila, brala jsem to jako fakt, zkrátka jsem si vzala lék a snažila se fungovat co nejlépe.
Paní doktorka hovořila o různých spouštěčích migrény, které jsou ty vaše?
Pacientka: Jak už jsem říkala, nějaká starost, která mě stresuje, mi může spustit bolest hlavy, ale pak jsou to hlavně intenzivní těžké vůně. Dám příklad. Navštívila jsem krásné muzikálové představení, seděla jsem na jednom kraji sedadel, na druhém konci té řady se paní navoněla intenzivní vůní zřejmě drahého parfému. Představení jsem si vůbec neužila, protože jsem se choulila na sedadle s kapesníkem u nosu. A stejně jsem dostala migrénu.
Víte, co mě překvapuje? Jestli to dobře chápu, vy jste zdravotník pracující ve velké nemocnici, ale lékaře jste o pomoc dlouho nežádala?
Pacientka: Víte, mě docela dlouho zabírala
analgetika. Já vím, že je to ostuda, ale mě
vůbec nenapadlo, že bych se o to mohla s někým
podělit, že se na to někdo specializuje.
Neuroložka: My jsme také dříve neměli takové
možnosti, jako máme dnes. Ale vzpomínám
si, že jsme na to téma, že Hanku bolí
hlava zabrousili úplnou náhodou mezi řečí
u oběda.
Pacientka: No, ty sis možná všimla, že mi
není dobře.
Neuroložka: Ano, tak to nějak bylo.
K příběhu, mohu-li to tak říci, vaší ostýchavé pacientky se ještě dostaneme. Nicméně, já bych se ráda dozvěděla, co následuje po důkladné anamnéze?
Neuroložka: Snažíme se s pacientem tu jeho migrénu důkladně poznat. Je také důležité, aby si pacient pečlivě vedl deník migrenózních záchvatů. Potřebujeme vědět přesně, jak často má pacient záchvaty bolesti hlavy, kolik dnů trvá jeden záchvat, sledujeme intenzitu bolesti na škále od jedné do deseti. Chceme vědět, kolik léků pacient užil, jak často, abychom věděli, jak je léčba účinná. Pokud akutní léčba pacientovi nepomáhá, navrhneme mu profylaktickou, čili preventivní léčbu.
Jak to bylo u vás, paní Hano?
Pacientka: Musím říci, že když jsem začala užívat triptany, byla jsem překvapená. Léky zabíraly nejdéle do 15 minut po užití. Bylo to velmi rychlé. Později, během let, jak se mé záchvaty migrény zhoršily, musela jsem brát více léků. A když jsem zjistila, že užívám 6 léků do týdne, rozhodly jsme se s paní doktorkou vyzkoušet klasickou profylaktickou léčbu.
Paní doktorko, pojďme si připomenout, jaké léky máte v té konvenční profylaktické léčbě k dispozici a co je jejím cílem?
Neuroložka: Naším cílem v profylaktické léčbě je snížit pacientovi počet dnů s migrénou a intenzitu bolestí hlavy. Máme k dispozici preparáty z lékových skupiny, které jsou původně určeny na léčbu jiných onemocnění, ale pomáhají i pacientům trpícím migrénou. Patří mezi ně antiepileptika, antidepresiva, blokátory a blokátory kalciových kanálů.
Jak léky volíte, podle čeho se rozhodujete?
Neuroložka: Rozhoduji se podle osobnosti pacienta, jeho zkušeností s léčbou a samozřejmě beru v úvahu jeho další souběžná onemocnění. Tedy například pacientovi, který je citlivý, nebo má dokonce deprese, nemohu dát lék, který mu tuto depresi ještě zhorší. To dělají například některá antiepileptika. Vyberu tedy betablokátory, nebo antidepresiva. Betablokátory naopak nemohu dát staršímu člověku, abych mu nesnížila tlak a srdeční akci. Mohu mu předepsat antidepresivum, nebo blokátor kalciových kanálů apod. Zkrátka, než zvolím pro pacienta nějaký lék, zvažuji mnoho aspektů, včetně věku a komorbidit.
Jak zabrala konvenční profylaktická léčba u vás?
Pacientka: U mě klasická preventivní léčba nezabrala vůbec. Po většině léků jsem si připadala jako opilá, nebo mi lék snížil tlak a bylo mi skoro na omdlení. Byla jsem pacient, který tyto léky nesnášel dobře, takže jsem nakonec dostala biologickou léčbu, která je cílená přímo na migrénu, a ta mi moc pomohla.
Dostali jsme se tedy k biologické léčbě na migrénu. Co se paní doktorko změnilo, když přišla biologická léčba?
Neuroložka: Je to naprostý zlom, naprostý převrat v léčbě, nikdy jsem takový účinek a skvělé výsledky neviděla. Je to radost.
Dalo by se to vyjádřit v procentech kolika vašim pacientům, kteří jsou indikovaní k této léčbě, biologická léčba pomáhá?
Neuroložka: Je to 99 %. Počet migrén mých pacientů se snížil o více než 50 %, dokonce jsem zaznamenala případ pacienta, který je úplně bez migrén. Když pacient migrénu dostane, bolest je slabší. Na prstech jedné ruky bych mohla spočítat pacienty, kterým tato léčba nevyhovovala.
Když jste nyní přešla na biologickou léčbu, co se změnilo ve vašem životě, paní Hano?
Pacientka: Změnilo se úplně všechno, mohu si život plánovat, mohu žít naplno. Dokonce si sem tam mohu dát i sklenku vína, aniž bych se musela bát, že to odnesu migrénou.
Sdílet na FB
Audia a videa