Bydlíte v Plzni a trpíte migrénou?
Datum vydání: 11.01.2024
Pomoc najdete ve specializovaném Centru pro léčbu bolesti hlavy.
Specializovaná Centra pro léčbu bolesti hlavy jsou dnes už v každém regionu. O odpovědi na otázky o léčbě migrény v Plzeňském kraji jsme požádali neurologa MUDr. Ondřeje Slacha ze specializovaného Centra pro léčbu bolesti hlavy z Neurologické kliniky FN a LF UK v Plzni.O kolik pacientů se staráte ve vašem specializovaném Centru pro léčbu bolesti hlavy a jaká je obecně informovanost mezi lidmi ve vašem regionu, že jsou zde lékaři, kteří se na léčbu bolesti hlavy specializují?
V našem Centru pečujeme asi o 600 pacientů s bolestí hlavy. Tým tvoří v současnosti tři lékaři. Míra informovanosti mezi širokou veřejností má dle mého názoru rezervy, ale důležité je, že se informovanost zlepšila mezi ambulantními neurology a praktickými lékaři, kteří k nám pacienty objednávají.
Dostávají se k vám pacienti, kteří vaši pomoc potřebují, snadno, nebo jsou to spíše lidé, kteří už spoustu let trpí na vleklé intenzivní bolesti hlavy, ale prozatím se pro ně nenašlo řešení?
Pokud má pacientův praktický lékař nebo ambulantní neurolog dostatečné povědomí o současných možnostech léčby zejména migrény, nedochází ke zbytečným prodlevám. Stále se ale občas setkáváme s případy, kdy se k nám dostane pacient s letitými bolestmi hlavy až poté, kdy se dozví o moderní léčbě migrény třeba od někoho známého.
S jakými pacienty s bolestmi hlavy, včetně migrény, se v ordinaci setkáváte a jak je léčíte?
Zcela převažují pacienti s migrénou, ačkoli migréna není nejrozšířenější bolest hlavy. To je tzv. tenzní typ bolesti hlavy. Migréna je však kvůli tíži projevů závažnější onemocnění s daleko širším negativním dopadem na běžné denní aktivity nemocného. Jen malou část tvoří pacienti s tzv. cluster headache, syndromem nakupených bolestí hlavy, již výše zmíněným tenzním typem bolesti hlavy a dalšími vzácnými jednotkami. Léčba je a má být vždy komplexní, tedy nejen léčivými přípravky, ať již na potlačení akutní bolesti nebo na snížení frekvence bolesti, ale i tzv. nefarmakologickými postupy – tzn. bez použití léčiv, což jsou režimová opatření – úprava životních návyků, rehabilitace, relaxace apod.
Může se z občasné bolesti hlavy, na kterou pacient bere léky dle svého uvážení, nebo ne úplně dobře léčené občasné bolesti hlavy vyvinout chronická bolest hlavy, nebo bolest z nadužívání léků?
Ano, to je častý problém u pacientů, u nichž není včas nasazena tzv. profylaktická, tedy preventivní léčba, jejímž hlavním smyslem je zabránit nárůstu frekvence bolesti. Stoupající frekvence ve spojení s užíváním pouze léčby na akutní bolest totiž vede často jednak k chronické bolesti, kdy ovšem ne každá bolest je intenzivní a pacient není nucen pokaždé užít lék, jednak k tzv. lékově vázané bolesti hlavy, která skutečně vzniká jako návyková na příliš časté užívání toho kterého léčivého přípravku.
Jak pro pacienty vytváříte léčebný plán?
Vždy ve spolupráci s pacientem. Snažíme se, aby dobře pochopil podstatu svého onemocnění a smysl navrhované léčby. Podrobně rozebíráme režimová opatření. Dále vybíráme účinnou akutní léčbu. Při vysoké frekvenci bolesti pak navrhujeme léčbu profylaktickou. Vedeme pacienty k tomu, aby pečlivě zaznamenávali průběh onemocnění do kalendáře. Při podezření na jiné onemocnění, které bolest hlavy může způsobovat, doporučujeme další vyšetření.
Co všechno můžete v Centru pro pacienty s migrénou i jinými bolestmi hlavy udělat?
Především nabídnout své zkušenosti, dále dostatek času nutného ke kvalitnímu vyšetření a v neposlední řadě poskytnout moderní profylaktickou, tedy preventivní, léčbu, která je v současnosti vázána pouze na akreditovaná centra.
Jak jsou důležité pro úspěšnou léčbu záznamy v deníku migrenózních záchvatů?
Řekl bych, že jsou klíčové. Pečlivé vedení deníku je nezbytné pro správné rozhodování o léčbě jak akutní, tak preventivní. Pro pacienty je to někdy zátěž zapisovat záchvaty, ale trvale je k tomu vedeme.
Kdy, jaká a pro koho je akutní léčba migrény, léčba jiných bolestí hlavy?
Akutní léčbu představují přípravky užívané příležitostně s cílem bezprostředně ulevit od bolesti. Při bolesti hlavy nízké intenzity, jako je většina epizod tenzního typu bolesti hlavy a některé záchvaty migrény, postačí běžná analgetika (léky proti bolesti). Při bolesti hlavy střední a vysoké intenzity, což je většina záchvatů migrény a dále např. záchvaty při tzv. syndromu nakupených bolestí hlavy, je nutné užít již specifické léky, říkáme jim též antimigrenika, což jsou především různé druhy triptanů.
Jak mohou pomoci a kdy nepomohou režimová opatření?
Režimová opatření jsou nedílnou součástí léčby všech typů tzv. primární bolesti hlavy, tedy bolesti, která nemá původ v jiném onemocnění – například migréna nebo tenzní typ. Někomu režimová opatření pomohou více, někomu méně, ale nelze je opomenout. Naopak nelze čekat efekt u tzv. sekundárních bolestí hlavy, tedy bolestí způsobených jiným onemocněním – např. nádorem, zánětem apod.
Kdy je třeba nasadit klasickou profylaktickou léčbu na migrénu?
Obecné doporučení je při 4 a více záchvatech migrény za měsíc, dále při nedostatečné účinnosti akutní léčby, nebo při nemožnosti tuto léčbu užívat a konečně při záchvatech s těžkým průběhem. Vždy ale zohledňujeme názor pacienta, neboť při nasazení profylaktické léčby je nutné její pravidelné dlouhodobé užívání.
Jak pomáhá pacientům biologická léčba na migrénu a jaké s ní vy i pacienti máte zkušenosti?
Moderní profylaktická léčba, jak biologickou léčbu také nazýváme, představuje nesmírný pokrok v léčbě a průběh onemocnění u pacientů po nasazení této léčby to v praxi dokazuje.
Má-li pacient podezření na migrénu, nebo kombinovanou bolest hlavy a léčba, kterou prozatím měl, či zkoušel, mu nepomáhá, jak by se k vám mohl nejrychleji dostat?
Objednat se přes svého praktického lékaře nebo ošetřujícího ambulantního neurologa.
Je ještě něco, co byste chtěl k léčbě bolesti hlavy dodat?
Možná to, že ani současná moderní léčba není „všelék“ a stále se setkáváme s pacienty, kterým nedokážeme pomoci, naštěstí je jich velmi málo. A při současném pokroku v poznání a ve vývoji nových léků mají i oni naději, že se dočkají účinné léčby.
Klíčová slova:centra pro léčbu
Sdílet na FB
Audia a videa