teva - logo

Bolest hlavy z nadužívání léků s MUDr. Markovou

Datum vydání: 23.08.2021

MUDr. Jolana Marková

Bolí vás hlava více jak 15 dnů v měsíci? Možná je to migréna z nadužívání léků.

Povídaly jsme si s MUDr. Jolanou Markovou, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, z Neurologické kliniky 3. LF UK a FTN. Mluvily jsme o tom, jak tato bolest z nadužívání může při migréně vzniknout, jaké chyby pacienti často dělají, kdy je třeba kontaktovat Centrum pro léčbu bolestí hlavy, a také o tom, co přináší nová moderní preventivní léčba.

Má-li pacient patnáct a více dnů s bolestí hlavy v měsíci, mísí se tam migréna a další bolest?

Nejčastěji to je bolest hlavy z nadužívání akutní analgetické medikace, kterou pacient na tyto četné migrény bere. Je to vlastně kombinace původní migrény, která přechází do chronické migrény, a tzv. medication overuse headache (bolesti z nadužívání léků).
Časté užití akutní analgetické medikace může samo o sobě způsobit jiný typ bolesti hlavy, než je migréna.

Pacienti si tedy takto mohou způsobit bolest z nadužívání léků. Hraje v tom nějakou roli tenzní bolest hlavy a bolesti svázané s páteří?

V případě tenzní bolesti hlavy či od páteře vzniká málokdy bolest hlavy z nadužívání. Pokud v rámci anamnézy zjistím, že pacient má migrénu a užívá deset dnů v měsíci opioidy, nebo triptany, nebo kombinovaná analgetika, anebo více jak 15 dnů v měsíci bere nesteroidní antirevmatika, či jednosložková analgetika, tak pak je nabíledni, že zhoršení je dáno nadužíváním léků. Tam je pak potřeba to řešit vynecháním častého užití léků, akutní medikace.

Myslím, že důležité je, aby si pacient vzal lék ve správném množství a včas.

Při nadužívání léků je jediná možnost si prášek nevzít. Toto by se mělo řešit předem, když se frekvence blíží k osmi dnům s migrénou do měsíce a pacient užívá triptany. V tomto případě je opravdu třeba razantní opatření. Nasadit vhodnou preventivní léčbu neboli profylaxi tak, aby počet dnů s migrénou v měsíci z těch osmi dnů klesl na čtyři dny a méně. Důležité je dělat tato opatření před vznikem MOH. A pokud lékař předepisuje stále léky na akutní bolest a nevšimne si rizika, tak pacient přichází s dvaceti dny bolesti hlavy v jednom měsíci, z čehož většina obtíží je již z nadužívání léků. Dokud nebyla dostupná nová moderní léčba, jediným možným řešením byl detox se zákazem užití nadužívaných léků podobu nejméně jednoho roku. A frekvenci užití jiného náhradního léku bylo třeba zredukovat, abychom jednu závislost nenahradili závislostí na dalším léku.

Jak tedy může pomoci nasazení prevence neboli profylaxe?

Při četné neboli frekventní epizodické migréně, kdy se ještě nejedná o nadužívání léků, je na místě nasazení profylaxe. Profylaxe se vybírá podle typu pacienta, jeho dalších onemocnění či jeho preferencí, protože po některé z těch medikací může člověk přibrat na váze, po některé naopak hubne, při jiné může být suchost sliznic či jiné nepříjemné projevy. To je jedna situace, kterou je třeba probrat, čemu tedy pacient dává přednost. V případě, že má pacient bolest z nadužívání léků, potom klasická profylaxe, kterou jsme dosud předepisovali, nepomůže. Jedinou možností je, v případě tohoto pacienta nasazení nové moderní léčby.

Jaké možnosti nyní dává tato nová moderní léčba oproti minulosti?

Skutečně ta situace je významně lepší. Tato nová moderní léčba, to je vlastně první profylaxe, která je skutečně efektivní u většiny pacientů. Alespoň to tak vypadá podle klinických studií u pacientů, kteří mají migrénu a nadužívání současně. To je dobrá zpráva. Aby však tato byla tato léčba hrazená zdravotní pojišťovnou, musí pacient splnit podmínky pojišťoven, tzn. vyzkoušet alespoň dvě standardní profylaktické léčby a zjistit, že buď nefungují, nebo je pacient nesnáší. Samozřejmě to musí být zdokumentováno, takže pokud mi pacient řekne: „Já jsem asi před deseti lety něco bral, nevím co, nevím jak dlouho a kolik,“ tak to nelze počítat jako splnění té podmínky, vše musí být v dokumentaci, nebo to pacient musí přinést jako nález od svého lékaře. Další možností je, pokud pacient podmínky pojišťovny nesplňuje, si léky kupovat. Pacient si koupí tři dávky, cena je kolem 11 000 Kč měsíčně. Tato léčba dostane pacienta z kolotoče nadužívání léků a pak se dá nasadit standardní profylaxe tak, aby podmínky pojišťovny byly splněny.

Jakou roli v tom všem hraje strach, že „mě bude bolet hlava“?

No velký! To mi říkají všichni, některé pacientky i plakaly, že to nevydrží. Když jsme jim nemohli nabídnout novou moderní preventivní léčbu, tak to bylo těžké. Buď jsem spolupracovala s psychologem nebo s lety praxe vím sama, jak to vysvětlit.

Používáte někdy spolupráci s psychiatrem?

Především s psychologem. Máme zkušenou psycholožku, která určí, zda je tam přítomna úzkost, nebo deprese, nebo je tam jiný problém, za který se bolesti schovávají, nebo který se schovává za bolestmi hlavy, protože existují i psychosomatické bolesti hlavy. Pokud jsou tam jasné známky deprese, považuji za vhodné konzultovat i s psychiatrem.

Pacient obvykle neví, jak se zbavit bolesti hlavy, ale chce, aby to přestalo. Často se cítí zmatený. Přicházejí k vám i takto zmatení pacienti?

Zmatených pacientů přichází hodně. Bolest hlavy od páteře je většinou špatně diagnostikovaná, protože nadpoloviční počet migrenózních záchvatů začíná ztuhnutím páteře, případně ramene. Není to bolest od páteře, je to migréna. A protože se migréna týká většinou mladších lidí, kteří nemají ztuhlé páteře ani tam nejsou RTG nálezy, je to často mylná diagnóza. Zmatené pacienty je třeba poučit. Jasně jim vše vysvětlíme. V této souvislosti bych připomněla, že triptan je analgetikum specifické na migrénu a efekt triptanu může pomoci diagnózu určit. Je potřeba s pacienty rozebrat, co jim pomůže, co tolerují a co kdy vzít. To nejlépe dovedou lékaři ve specializovaných Centrech pro léčbu bolesti hlavy.

Pro pacienta může být těžké se naučit co a kdy vzít a v jakém množství. Než se to naučí, tak to může být hodně těžké…

To není moc těžké, když pacienti nekombinují léky podle svého a dají na rady lékařů, pak to v podstatě moc těžké není. To pacienti, kteří se k lékaři nedostali, nebo se neporadili a berou si léky, jak je to napadne, jsou riziková skupina.

Pokud přijde pacient ke specialistovi z Centra pro bolesti hlavy, tak se to dá nacvičit?

Ano, dá se to udělat. Pokud je lékař zkušený a pacient spolupracující, tak se to dá udělat.

Vrátím-li se k té nové moderní preventivní léčbě. Je tato léčba tak průlomová pro pacienty, kteří mívají více než deset dnů s migrénou do měsíce?

Určitě. Je to cílená léčba migrény.

V minulosti někteří lékaři zlehčovali diagnózu migréna, dostane se k vám dnes pacient s migrénou včas?

Většinou ano, ale stále to trvá, protože i mezi lékaři jsou lidé různí. Někdo si o tom přečte a informace zná, někdo si nic nepřečte, řekne: „Vy na to neumřete“, což je pravda, ale nepomůže to. Pak by měl ale pacient, má-li podezření na migrénu, navštívit jiného lékaře, který o diagnostice a léčbě ví více.

Kdybychom měli poradit lidem, kteří mají podezření na migrénu, co udělat, aby se dostali k vám a zbavili se migrény?

Každý pacient s migrénou nemusí do Centra. Pokud má dva záchvaty do měsíce, lékař mu předepíše sumatriptan a jeho za dvě hodiny ataka přejde, tak to úplně stačí a nemusí chodit vůbec nikam. Čas navštívit obecného neurologa je, když se ta bolest hlavy mění, nebo se stává frekventnější. Do Centra by měli přijít ti, kterým nepomohou na obecné neurologické ambulanci, užívají profylaxi, ale četnost záchvatů přesto narůstá, profylaxe nefunguje a je tam nebezpečí vzniku bolesti hlavy z nadužívání léků. Zdaleka ne každý pacient s migrénou musí jít ke specialistovi, pokud pomůže informovaný praktik. Pokud se praktický lékař setká s pacientem, který má dvacet dnů bolesti hlavy, tak je rozumné toho pacienta poslat do Centra přímo.

Tedy i praktický lékař může napsat žádanku…

Určitě. K nám chodí pacienti od praktiků i od lékárníků.

Můžeme dát nějaký příklad, jak můžete pomoci pacientovi, když přijde už s problémem nadužívání léků?

Zrovna včera jsem měla úspěšně léčenou pacientku, která k nám přišla na základě toho, že slyšela v rádiu rozhovor o migréně. Ta mi řekla, že kdyby se k nám dostala před třemi lety, tak měla tři roky života navíc. Je úspěšně na nové moderní léčbě, místo osmnácti dnů s migrénou za měsíc má tři dny s migrénou a pracuje naplno. Takových pacientů je celá řada. Mělo by se zvýšit povědomí o tom, že pokud mě bolí hlava častěji než deset dnů v měsíci, tak je opravdu vysoce důležité jít situaci konzultovat ke specialistovi.

Klíčová slova:centra pro léčbu léčba migrény

Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

Dotazy ke článku

Jméno:*

Email:*

Text zprávy:*

Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem odpovědi na můj dotaz.*

pět plus jedna =*

Nechte si posílat novinky o Migréně


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.