Migréna očima lékařky i pacientky
Datum vydání: 11.10.2021
Hovořili jsme s neuroložkou MUDr. Evou Medovou
S neuroložkou MUDr. Evou Medovou z 3. LF UK a FN Královské Vinohrady jsme si tentokrát povídaly o tom, jak se dá léčit migréna a žít s ní. Paní doktorka nejenže léčí pacienty s migrénou, ale i ona sama trpí migrénou už od dětství. Proto je její zkušenost myslím dost unikátní. Probraly jsme její příběh, akutní léčbu, jak ji nejlépe aplikovat, aby zabírala a dostaly jsme se také až k moderní preventivní léčbě, která nově pomáhá nemocným s migrénou.Jste neuroložka a zároveň vy sama trpíte migrénou. Je pro vás tato dvojí zkušenost v něčem přínosná?
Určitě. Já přesně vím, co pacienti prožívají. Věřím jim. Dává mi to daleko hlubší vhled. Dokáži se daleko lépe vcítit do jejich situace, rozumím tomu jako neurolog, ale i jako člověk. Mrzí mě, že ještě dnes někteří kolegové lékaři záchvaty migrény podceňují. Někdy to odbydou slovy: „Jo bolí vás hlava, no to bolí někdy každého.“ Jenomže ten pacient může mít migrénu, kterou nelze podceňovat. Migréna není jen bolest hlavy. Je to stav, kdy je vám moc špatně, zvracíte, máte spoustu dalších, tzv. vegetativních projevů, kdo to nezažil, ten to nepochopí.
Vrátím-li se úplně na začátek, kdy se u vás ohlásila migréna? Já mám pocit, že v minulosti trvalo déle, než někomu diagnostikovali migrénu.
Ne, ne. Já jsem měla diagnózu určenou poměrně brzy. První záchvat migrény jsem měla ve třinácti letech a hned při této první atace mě maminka odvedla na neurologii. Tedy, nejprve k dětské lékařce, která nás poslala na neurologii a potom jsme byly na vyšetření na Neurologické klinice v Kateřinské ulici, protože já jsem už tehdy měla poměrně komplikovanou auru. Nejdříve mě brněla půlka obličeje a jazyka, polovina hlavy a ruka a potom se teprve dostavila krutá bolest hlavy se zvracením. Dodnes si pamatuji, jak jsem při cestě na polikliniku, kam jsme šly s maminkou pěšky, zvracela na trávníku. Tamější neuroložka si mě potom vzala do péče. Tedy moje diagnóza byla jasná brzy, protože se jednalo o migrénu s aurou.
Jak tehdy medicína léčila děti? Měli lékaři nějaké léky pro takto mladé pacienty?
Neléčili. V té době žádné léky na migrénu nebyly a i kdyby byly, tak dětem by se nepodávaly. Zkrátka jsem to musela přežít.
Kolikrát za měsíc jste to musela takto přežít?
To už si nepamatuji, ale na gymnáziu jsem migrénu mívala často, až mě paní profesorka matematiky podezřívala, že se chci ulít před zkoušením nebo písemkou. Ale bohužel to tak nebylo.
To už vám bylo více než patnáct, mířila jste k dospělosti, byla už tehdy k dispozici nějaká léčba?
Ne, účinná léčba ještě nebyla. Maximálně se ordinovaly ergotaminové kapky na prokrvení mozku. Až když přišly na trh triptany (léky podávané na akutní záchvaty), což bylo později, tak někteří lékaři začali brát migrénu jako nemoc, která se má a dá léčit. Navíc, na gymnáziu jsem o tom vůbec nemluvila, maximálně by řekli: „Aha, tebe zase bolí hlava.“ A hlavně by mi to nikdo nevěřil.
Kdy jste se jako lékařka s touto zkušeností pacientky dostala k léčení migrény?
Samozřejmě až po promoci a po nástupu na neurologii. Vybrala jsem si obor neurologie, protože mě tato specializace velmi zajímala, ale také samozřejmě proto, abych byla u zdroje a dozvěděla se, co je nového v léčbě migrény. Moc mě zlobilo, když se tato diagnóza zlehčovala, protože jsem věděla, o čem to je. A když přišel na trh nějaký nový lék, tak jsem o tom chtěla co nejvíce vědět a zjistit, jak to funguje. Když jsme měli k dispozici preventivní léky, kdy cílem bylo snížit počet záchvatů migrény a intenzitu bolesti, jako jsou antiepileptika, antidepresiva, blokátory kalciových kanálů, všechny jsem na sobě vyzkoušela. A nyní, když přišly na trh nové moderní preventivní léky určené přímo na léčbu migrény, se kvalita mého života významně zlepšila, protože z patnácti záchvatů migrény do měsíce mám najednou pouze tři ataky, což je veliká úleva.
K této moderní léčbě se určitě dostaneme, ale zůstaňme ještě chvíli u léčby na akutní záchvaty migrény. Co vám nejlépe zabíralo a funguje dodnes na akutní záchvat migrény?
Než přišly na trh triptany, tak to bylo těžké. Měli jsme k dispozici pouze analgetika – tedy léky užívané k léčbě bolestí. Když se objevily triptany, byl to pro nás téměř zázrak. V počátku jsem se léčila sumatriptanem a asi po deseti letech jsem přešla na eletriptan, který užívám při záchvatu migrény dodnes.
Máte náročné povolání neuroložky, zároveň vás trápí léta migréna, k tomu máme každý nějaký osobní život. Jak se tohle všechno dalo zvládnout?
Víte, my „socialistické“ ženy jsme musely zvládnout téměř vše. A nikdo se nás na nic moc neptal, jestli můžeme.
I dnes chtějí lidé trpící migrénou zvládnout profesní i osobní život. Co byste jim poradila? Kdy vzít lék včas, nač si dát pozor?
Dnes, když máme triptany, při akutním záchvatu migrény je třeba si vzít lék opravdu včas. Některé pacientky čekají, zda bolest sama neodezní. Pokud takto pacientka čeká dvě až tři hodiny, potom už lék není účinný, protože ho obvykle vyzvrací. Cítí-li migrenik, že na něj jde záchvat, musí si vzít lék podle doporučení neurologa. To za prvé. Za druhé by se měl pacient snažit vyvarovat jasných provokačních momentů, které mohou ovlivnit jeho migrénu. Večírků s alkoholem, chodit spát včas a vstávat včas, chození po diskotékách a tak dále.
Hrozí pacientům trpícím migrénou, když si nevezmou lék včas, že nakonec těch tabletek spolykají více?
Ano. Když si například pacientka nevezme lék včas a ve správné dávce, nechá záchvat tzv. „rozjet“, potom už těch léků obvykle spolyká mnohem více. Radím pacientkám, aby si vzaly včas například čtvrtku triptanu a pokud bolest jde i z oblasti krční páteře, aby tuto dávku léku zkombinovaly s nesteroidním antirevmatikem. V okamžiku, kdy se záchvat migrény dostane do fáze, kdy pacient cítí krutou, nesnesitelnou bolest, musí si vzít jednu či dvě tablety a už se dostává do začarovaného kruhu. Zrovna včera zde byla paní, která brala na jeden záchvat čtyři Sumatriptany, protože si lék vzala pozdě. Takže během 24 hodin v sobě měla 300 až 400 mg Sumatriptanu, a to je špatně.
Je ještě něco, co by měl pacient při akutním záchvatu migrény vědět a udělat?
Pacienti by měli vědět, že pokud při záchvatu zvrací, je lepší aplikovat čípek, nebo použít triptan ve formě nosního spreje. Dnes je také možné podávat triptany i injekčně.
V preventivní léčbě se donedávna využívaly preparáty ze skupin léků, které nebyly určeny přímo na migrénu. Pomohly vám?
Mně docela pomohly. Vyzkoušela jsem prakticky všechny tyto léky. Topiramát, který i dnes je lékem volby, mi pomohl hodně. Musela jsem ho pak asi po třech letech přestat užívat kvůli vedlejším účinkům. Ale během doby, kdy jsem ho brala, to bylo úplně skvělé. Některé tyto nespecifické léky, vyvinuté pro jiné choroby, které jsme používali před nynější novou moderní léčbou migrény, měly efekt přibírání na váze. Mohlo se jednat až o deset kilo navíc ročně. Jistě chápete, že pokud se to děje i mým pacientkám, tak z toho nejsou moc šťastné. Vyzkouší tyto léky tři až šest měsíců a pak řeknou, že lék nechtějí.
Jak se změnil váš život s nástupem moderní preventivní léčby?
Mně se změnil hodně. I když popravdě musím přiznat, že jsem si nasadila moderní preventivní léčbu až po menopauze. V zásadě už ta migréna nebyla zdaleka taková jako dřív, protože po menopauze se trošku mění charakter migrény. Ale jinak úžasné, prostě třeba z těch tří migrén do týdne, tedy z patnácti za měsíc najednou byly dvě tři. A to nejsem sama. Musím říci, že pacientky jsou nadšené.
Takže zkušenosti pacientek s moderní preventivní léčbou jsou dobré. Co to pro jejich životy znamená?
No konečně začaly žít. Některé si dokonce mohou dopřát čas od času s kamarádkou skleničku vína, na což nemohly v minulosti ani pomyslet. Dokonce ke mně do ordinace chodí paní, která celý život trpěla migrénou, dnes je jí sedmdesát let. Tato nová preventivní léčba jí zabrala, celá rozkvetla, a dokonce si našla i přítele.
Klíčová slova:léčba akutní léčba bolesti hlavy léčba migrény léky na migrénu
Sdílet na FB
Audia a videa