Ženy a bolesti hlavy II - Těhotenství a migréna
Datum vydání: 03.03.2022
Jak migrénu ovlivňují hormony a co se s tím dá dělat?
Druhý díl cyklu "Ženy a bolest hlavy". Jak souvisí celý hormonální cyklus ženy s migrénou? Co dělat v období těhotenství? O tom všem a ještě více jsme si povídaly s neuroložkou Ingrid Nideremayerovou, která působí na dvou specializovaných pracovištích, které se zabývají léčbou bolestí hlavy. Ve druhé části rozhovoru jsme se zaměřili na těhotenství a migrénu.Těhotenství a migréna
Pojďme se posunout dále k těhotenství a migréně. Mám správný pocit, že během těhotenství u mnoha žen migréna bez aury vymizí?
Ano. Říkáte to dobře, ono to vychází z logiky věci. Pokud ta migréna bez aury je více vázána na menstruaci, tak skutečně nám ten hlavní spouštěč odezní. Ještě v prvním trimestru se někdy migréna objeví, ale druhý, a především třetí trimestr pociťují ženy jako naprosté migrénové prázdniny. To je samozřejmě perfektní, ale jak říkám, v první trimestru se migrény mohou ještě vyskytovat.
Pokud se migréna v těhotenství objeví, může ji žena něčím léčit, ať je to migréna s aurou nebo bez aury?
Léčba migrény, ať už s aurou nebo bez aury, v průběhu těhotenství je velmi obdobná. Tedy zde vyjmenuji léky, které je možné užít a případně s jakým omezením. Lék, který je možné podat po celou dobu těhotenství, je Paralen. Faktem je ale, že Paralen není pro řadu žen s těžšími záchvaty migrény účinný. Takže to je nepříjemné. Nicméně je to potřeba vědět, že Paralen mohou těhotné ženy užít po celou dobu těhotenství. Případně Paralen v kombinaci s kofeinem, v rámci kombinovaného analgetika, pokud by ta žena neměla hypertenzi. Existují například rychle rozpustné tablety, aby nástup účinku byl rychlejší. V prvním a druhém trimestru dále můžeme využít některá analgetika ze skupiny nesteroidních antirevmatik a antiflogistik. Od loňského roku je více léků, které může žena na migrénu užít. Dříve to byl jenom Ibuprofen, od loňského roku přibyly i látky, jako je Nimesulid, či preparáty Aulin, Nimesil, Diclofenac. V těchto preparátech je celá řada účinných látek. Dále je to Dexketoprofen, Ketoprofen a Naproxen. Tyto nejběžnější nesteroidní antirevmatika a antiflogistika lze využít. Většina z nich je volně prodejných. Dále je možné použít i některá kombinovaná léčiva, jak jsem již řekla, například Paralen s kofeinem.
Na druhé straně, aby to nevypadalo, že žena do sebe může „cpát“ na co si vzpomene, tak to určitě ne. Ale jde spíš o to, aby věděla, že pokud záchvat přijde, že si může, když to jinak nejde, lék vzít, aby jí to zabralo. Naopak, některé z antirevmatik není možné užít, je to Indometacin, indometacinové čípky, ten rozhodně ne. To je hodně rozšířený lék právě u záchvatů, které jsou s nevolností, se zvracením. Ten rozhodně v těhotenství nelze užívat. Na to bych ráda upozornila. Není to sice volně prodejný lék, ale ženy ho mohou mít ještě z předchozího období.
Když o tom mluvíme, tak mě napadá, že v každém případě jsou asi zakázány triptany (specifické léky na migrénu)?
Nejsou úplně zakázané v prvním a druhém trimestru. Při velmi silném záchvatu je možné tyto léky mimořádně vzít. U těchto léků nebyly popsány žádné vývojové vady plodu, ale tento lék samozřejmě vede k zúžení cév. Větší dávka nebo častější užívání by teoreticky mohly vést například k zúžení cév, které prokrvují dělohu. Rozhodně bych to nedoporučovala jako standardní lék, ale mimořádně je to povoleno. I v informaci o léčivu je uvedeno v příbalovém letáku – v prvním a druhém trimestru v mimořádných situacích. Určitě by ale těhotná žena měla užít triptan pouze po konzultaci s lékařem, aby věděla, kdy ano a kdy ne.
A jak je tomu tedy po porodu?
Po porodu se migrény mohou vracet, ale v období kojení mohou být ženy před migrénou ještě chráněny, a to proto, že u žen, u kterých se při kojení nevrací měsíčky, jsou ještě hormonální hladiny relativně stabilní. V tomto období by migrény mohly být u těch menstruačních migrén o něco mírnější. S návratem měsíčků už se to dostává do normálních kolejí. A teď, co žena může užít. To je také důležité. Jako lék číslo jedna z těch běžných analgetik je Ibuprofen a Paralen. Ty ostatní nesteroidní antirevmatika moc doporučovány nejsou, ty tam v informacích o léku mají kojení jako kontraindikaci právě kvůli miminku. U Ibuprofenu problém není, víme dobře, že ibuprofenový sirup se dává i novorozencům v prvním měsíci, takže to možné je. Co se týče triptanů, tak na silný záchvat je ho možné podat, ale žena nesmí po jejich podání 12 hodin kojit, konkrétně po Sumatriptanu, a je potřeba mléko odstříkat. Pokud by to bylo v době, kdy ještě plně kojí, tak to může být problematické, protože miminko umělou výživu zatím nepřijímá. Ale pokud jsou ženy, které kojí do jednoho roku, roku a půl nebo déle a kombinují kojení s umělou výživou, tak tam už by to problém být nemusel.
Klíčová slova:antikoncepce a migréna léčba migrény menstruace a migréna
Sdílet na FB
Audia a videa