Ženy a bolesti hlavy III - Přechod a migréna
Datum vydání: 10.03.2022
Jak migrénu ovlivňují hormony a co se s tím dá dělat?
Třetí díl cyklu "Ženy a bolest hlavy". Jak souvisí celý hormonální cyklus ženy s migrénou? Proč se migréna někdy náhle objeví i v období přechodu? O tom všem a ještě více jsme si povídaly s neuroložkou Ingrid Nideremayerovou, která působí na dvou specializovaných pracovištích, které se zabývají léčbou bolestí hlavy. Ve třetí části rozhovoru jsme se zaměřili na přechod a migrénu.Přechod a migréna
Podívejme se na dobu přechodu. Jak migrénu ovlivňuje přechod a co s tím ženy mohou dělat?
Před obdobím přechodu ještě hovoříme o takzvaném periklimakteriu. Periklimakterium je vlastně mnohem delší období, je to 10 let před opravdovým ukončením tou poslední menstruací. V periklimakteriu už dochází k určitému kolísání hormonálních hladin, kdy jednak nemusí být tak pravidelný menstruační cyklus, může se třeba zkracovat, což bývá u žen docela časté, stejně tak nemusí být výška estrogenu v každém menstruačním cyklu stejná, a potom i pokles estrogenu nemusí být stejný, obojí může poměrně dost kolísat. A proto v tomto periklimakteriu, které přichází, jak se uvádí, mezi 45–55 rokem, dochází u některých žen ke zhoršení migrén, a dokonce jsou ženy, které celý život netrpěly migrénami a v tomto období se migrény u nich objeví. Čili až po té čtyřicítce a ptají se, proč? Protože hormonálním spouštěčem mohou být, jak už jsme říkaly, první měsíčky, těhotenství a následný porod, kdy se také může objevit první migréna, ale tím spouštěčem může být i periklimakterium. Také migrénu v období periklimakteria nejsou ženy schopné zvládnout jenom režimovými opatřeními, i když i ta jsou důležitá, a opět je to dáno tím, že kolísají hormonální hladiny. Jedinou cestou je návštěva gynekologa a případné nasazení hormonální léčby – ovšem hormonální léčba je vždy hormonální antikoncepcí, to už tak v té gynekologii je. Pokud se jedná o něco, co se užívá pravidelně, a není to pouze Norethisteron, který se dává od 12. dne do 22. dne, prostě nějakých těch 10 dní, tak všechny ty ostatní jsou v podstatě hormonální antikoncepcí. Bolesti hlavy se mohou objevit i v případě, že žena podstoupí hysterektomii čili odstranění dělohy, někdy s nutností odstranění vaječníků. Po ní dochází k chirurgickému přechodu, chirurgickému klimakteriu. I tento zákrok může spustit migrény, protože náhle je tělu odňat estrogen. I zde může nastat těžké období s rozvojem migrenózních stavů, přestože lékař ženě naordinuje syntetický estrogen. Ale ne vždy to může natolik nahradit původní produkci. A než se s tím tělo ženy srovná, tak v chirurgickém klimakteriu může nějakou dobu také trpět bolestmi hlavy.
Má nějaký vliv nová preventivní moderní léčba na hladiny hormonů u žen, o kterých zde celou dobu hovoříme?
Nemá vliv na hormony, stejně tak neovlivňuje účinnost hormonální antikoncepce. Proběhly na to studie. Je dobře, že tu nedochází k ovlivnění, protože víme, že u některých tabletových profylaktik, jako je třeba Topiramat, dochází k ovlivnění účinnosti hormonální antikoncepce. Takže tato moderní léčba nikterak neovlivňuje hormonální hladiny.
Přestože režimová opatření asi nezastaví ataku migrény, obecně mohou pomoci. Můžeme k těmto opatřením něco říci, čeho by se měly ženy vyvarovat?
Určitě. Takovým základním opatřením je pravidelnost dodržování spánku a bdění. Pravidelnost by měla být obdobná jak ve všední den, tak o víkendu, protože se stává, že ve všední den je člověk zvyklý vstávat například v šest hodin a o víkendu si přispí, vstává v devět a je z toho migréna. Čili taková nějaká přibližná pravidelnost by tam měla být. Nebo naopak jde žena spát později a k tomu se ještě třeba přidá malé množství alkoholu, už to může spustit migrénu. Je třeba dodržovat přibližně pravidelnou jak délku, tak čas, kdy jde pacientka spát a kdy vstává. To je jedna věc. Dále pravidelnost v přijímání potravy a tekutin. Vynechání oběda, dlouhé hladovění, a pak naopak se najíst večer, toto je všechno pro organismus velice zatěžující.
V tomto čísle časopisu vyjde také rozhovor s paní, která je cvičitelkou hormonální jógy. Může v rámci režimových opatření hormonální jóga ženám nějak pomoci?
Myslím si, že by mohla, protože se jedná o celkové vyladění organismu. Hormonální jóga by patřila do takové té celostní medicíny. Myslím si, že je moc důležité se na člověka dívat jako na celek. Bohužel se nám v medicíně stává čím dál tím více, že se to úplně atomizuje, každý mikroobor se dívá na svou problematiku jenom tím svým periskopem a nevidí to ostatní, a to je velká chyba. Zejména neurologie je takový syntetický obor. Teď se celou dobu bavíme o věcech, které souvisí s jiným oborem – „mluvíme“ do práce gynekologům. To já samozřejmě nemohu, ale potřebuji o tom s nimi diskutovat a oni by to měli diskutovat s námi. Tento celostní pohled je moc důležitý. Neurologie souvisí s gynekologií, ale také velice s pohybovým aparátem, protože spouštěčem migrény může být i přetížení krční páteře. Není to ale tak, že migréna vzniká jen od krční páteře. U většiny migrén tomu tak není, ale je to jeden ze spouštěčů u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, což zrovna právě během lock-downu a při homeofficech bylo častější příčinou nárůstu bolestí hlavy. Lidé mají obecně málo pohybu. Velmi si zvykli na takovou tu pohodlnost a necvičí. Rozhodně jógu jako takovou i hormonální jógu, která je specifická, doporučuji.
Klíčová slova:antikoncepce a migréna léčba migrény menstruace a migréna
Sdílet na FB
Audia a videa