Co se děje v těle při migréně? A jak na ni?
Datum vydání: 04.02.2021
S neuroložkou MUDr. E. Medovou podrobněji o migréně a její léčbě
S neuroložkou MUDr. Evou Medovou z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady jsme konkrétně a podrobněji probraly, jak se může pacient nemocný migrénou o sebe starat, možnosti léčby, včetně nové moderní preventivní léčby. Hodně jsme se věnovaly i ženským tématům jako je antikoncepce, těhotenství a migréna apod. Nicméně mnoho informací v našem rozhovoru platí pro ženy i muže, protože v tom, jak „bolí migréna“ ženy či muže, není rozdíl.Paní doktorko, ví lékaři, proč někdo na migrénu trpí a někdo ne?
Úplně přesně to nevíme. Je to podmíněno geneticky, v devadesáti procentech případů také někdo z rodiny trpěl na migrénu. Ať už jsou to rodiče, prarodiče, sourozenci, či někdo z širšího příbuzenstva. S větší dispozicí k migréně se už pacient narodí, má nízký práh bolesti a vyšší citlivost na podněty z venku. To, co běžnému člověku obvykle nevadí, u migrenika spustí záchvat. Domníváme se, že problém vzniká už na buněčné úrovni. Buď v mitochondriích, což jsou takové dýchací organely buňky, nebo v buněčné membráně. Těch hypotéz je více, ale přesně se to neví. Co ale víme je, co se děje, když už k záchvatu migrény dojde. Tyto chemické děje máme přesně popsané a máme na ně léky, které zabírají. Jsou to léky symptomatické z řádu triptanů nebo preventivní (profylaktická) léčba.
Jsou pacienti, kteří mají i patnáct záchvatů migrény do měsíce. Jak by se o sebe měli preventivně starat, aby záchvatům migrény předešli?
To je samozřejmě v dnešní době složité. Stres, který patří mezi hlavní spouštěče migrény, je všudypřítomný. Ideální by bylo, kdyby si pacient mohl řídit svou pracovní dobu. Mohl vstávat jak potřebuje a jít si lehnout, kdy potřebuje. Většina pacientů, když dostanou záchvat migrény, si musí jít odpočinout do místnosti, kde je přítmí a ticho, a to obvykle v běžném zaměstnání nejde. Migrénu může vyvolat i prudká změna počasí, ale to neovlivníme. U žen jsou to pak hormonální změny, spouštěčem bývá menstruace a pokud žena bere antikoncepci, je třeba vyzkoušet, jestli její migréně škodí nebo pomáhá. Při nasazování antikoncepce by gynekolog měl spolupracovat s neurologem.
Předpokládám, že pokud pacientka bere antikoncepci, je třeba vybrat tu správnou.
To určitě. Má-li pacientka migrénu s aurou, antikoncepci nedoporučujeme vůbec. Tedy je zakázaná. Protože u migrény s aurou se přidávají další patofyziologické mechanismy, které mohou vést k mozkové cévní příhodě, lidově řečeno k mrtvici. Protože hormonální antikoncepce i ta, která obsahuje nízké dávky hormonů, zvyšuje srážlivost krve, a to znamená, že zvyšuje riziko vzniku mrtvice.
Nicméně já jsem někde slyšela, že jednosložková antikoncepce může u žen, které mají migrénu s aurou, fungovat dobře.
Obecně je zakazovaná u migrény s aurou i podle guidelines. Zrovna nedávno jsme měli seminář vedoucích center a opět to tam jasně zaznělo. I já ze své praxe mohu říci, že antikoncepci ženám, které mají migrénu s aurou, nedoporučuji. Viděla jsem dost děvčat, která skončila u nás na jednotce intenzivní péče s mrtvicí. Byly to migreničky a jediné, co se v anamnéze našlo jako spouštěč, bylo užívání hormonální antikoncepce.
Jak je to s antikoncepcí pro ženy, které mají migrénu bez aury?
I u migrény bez aury je to problematické, léčení pacientek s migrénou je velmi individualizované. Ze zkušenosti mohu říci, že dobře funguje antikoncepce, kterou pacientka bere tři měsíce a pak ji vysadí, aby mohl cyklus volně proběhnout. Je ale pravda, že pak bývá ten záchvat migrény skutečně silný.
A co těhotenství, mám pocit, že v těhotenství pacientky migréna tolik netrápí.
Trpí-li žena migrénou od třinácti let, kdy začala menstruovat, často jí říkáme, že až bude těhotná, migréna u většiny žen ustupuje. Podle statistik, asi sedmdesát procent žen postižených migrénou má v době těhotenství od bolestí pokoj. Zhruba třicet procent žen má ataky migrény i v těhotenství.
Mohlo by vás zajímat
Přijde mi, že zde mluvíme hodně o vyladění hladiny hormonů u žen. Položím asi hloupou otázku, ale může žena přece jenom toto nějak ovlivnit?
Lze doporučit třeba hormonální jógu. Protože imunita, psychika a hormonální rovnováha spolu úzce souvisí, tak dobrým pomocníkem mohou být také různé psychoterapeutické techniky jako autogenní trénink, různé relaxační metody pomáhající zvládat stresové situace apod. Co se týká nás lékařů, my tu vnitřní hormonální rovnováhu nemůžeme úplně ovlivnit. Pro představu, v těle jsou citlivě namíchány mikrogramy nebo piktogramy látek, které ovlivňují naši hormonální rovnováhu. Pokud žena dostane lék, který obsahuje mnohem více té látky, záleží na jejím metabolismu, jak si s tím poradí. Proto také gynekologové takovou léčbu velmi zvažují a jsou při předepisování těchto léků velmi opatrní.
Život s migrénou není jednoduchý. Co by měly pro sebe zejména ženy trpící migrénou udělat, aby to zvládly?
Má-li žena těchto záchvatů migrény během měsíce více, je to komplikované. Je to také o toleranci partnera. Někteří muži to zvládají lépe, jiní hůře. Důležitá je psychická rovnováha. Pečovat o svou psychickou pohodu je pro ženy trpící migrénou velmi důležité. Někdy může pomoci i zkušený psycholog. Jak jsem si všimla, některé ženy mající migrénu jsou neobyčejně pečlivé, mají pocit, že vše musí zvládnout samy. V práci i v soukromí se snaží dělat vše na sto procent, jenomže to je nesplnitelný cíl. A emoce, které se pak nabalují na pocit nespokojenosti, že se něco nepovedlo, vina, strach, úzkost spouští stresovou reakci a žena dostane migrénu. Těmto ženám se osvědčilo naučit se, třeba i v psychoterapii, jak se tak hezky říká, být na sebe hodnější. Určitě je dobré věnovat se nějaké pohybové aktivitě, to také pomáhá. Nemusí to být nic náročného, jít s dítětem na procházku, vyvenčit psa apod. Rovněž je důležité dát si alespoň půl hodiny denně jenom pro sebe. Vyčistit si hlavu. No a ženy, které mají více jak pět záchvatů migrény do měsíce, by měly vyhledat lékaře. Nejprve praktického lékaře, a pokud ženě s migrénou nepomůže, měla by trvat na tom, aby ji poslal k neurologovi. Některé léky může předepsat pouze neurolog. Pokud si ani neurolog neví s pacientkou rady, stav pacientky se nezlepšuje, měl by ji neurolog poslat do specializovaného Centra pro léčbu bolesti hlavy.
Jaké typy léčby tedy lékaři na migrénu mají?
Na záchvaty migrény nejprve doporučujeme standardní analgetika obsahující paracetamol nebo acetylsalicylát, pokud nezabírají, pak jsou to léky ze skupiny triptanů. Tyto léky jsou na předpis a měl by je ordinovat lékař. Triptany by se neměly užívat ve velkém množství a rozhodně by si je pacient neměl dávkovat sám, ale brát je pouze dle doporučení lékaře. Zejména u starších pacientů musíme být opatrní, protože je zde riziko hypertenze, ischemické choroby srdeční apod. Potom je tu preventivní léčba, kterou nasazujeme v případě, že pacient má během měsíce více jak pět záchvatů migrény, nebo když pacient z nějakého důvodu nemůže být léčen triptany. Mezi preventivní léky, které pomáhají při léčbě migrény, patří antiepileptika, blokátory kalciových kanálů a antidepresiva. Pokud ani tato léčba pacientovi nepomáhá, můžeme dnes nově sáhnout po moderní speciální biologické léčbě, která funguje přímo v mozku na určitou chemickou látku, kterou dokáže zablokovat. Tyto léky výrazně zmenší frekvenci a intenzitu záchvatů. Tato léčba musí být ale v rukou zkušených lékařů neurologů z Center pro léčbu bolesti a je pouze na předpis.
Tedy léky, které se předepisovaly na migrénu doposud, nebyly primárně určeny na léčbu migrény, zatímco biologická léčba je přímo na ni?
Ano. Přesně tak. Tak to platí u biologické léčby obecně. Zde ale tato látka nefunguje proti lymfocytům, jak jsme zvyklí u autoimunitních onemocnění, ale funguje proti molekule zvané gene related peptide, která způsobuje, že ta bolest je tak krutá, že je člověku na zvracení, je citlivý na světlo. A právě působení téhle látky dokáže biologická léčba zablokovat. Ale pozor, v medicíně nic neplatí stoprocentně. Vím z ordinace, že pacientky, které měly až dvacet záchvatů migrény do měsíce, nyní mají těchto záchvatů třeba sedm. A jsou nadšené, protože jsou šťastné za každý den bez migrény.
Jak často se tato biologická léčba bere?
Aplikuje se buď jedna injekce léku měsíčně, nebo tři dávky tohoto léku jednou za tři měsíce. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou, drahou léčbu, podmínky, za kterých může lékař ve specializovaném Centru pro léčbu bolesti hlavy léčbu předepsat, jsou poměrně přísné. Předepsat je lze pouze v Centrech pro léčbu bolesti hlavy.
My jsme se v našem rozhovoru zaměřily spíše na ženy, je nějaký rozdíl mezi ženskou a mužskou migrénou?
Samozřejmě, žen se týká migréna vázaná na menstruaci a těhotenství, ale jinak rozdíl mezi tím, jaké mají potíže a jak bolí migréna ženy a muže, není.
Pokud má člověk migrénu patnáctkrát do měsíce, připadá mi, že se s tím opravdu těžko žije. V soukromí, ale i ve zvládání profese. Dokázala byste v závěru něco poradit, jak žít s migrénou?
V profesi je to samozřejmě složité a hlavně je to nemoc, kterou je třeba léčit. Je pro pacienta vhodnější mít práci, kde je možné mít flexibilní pracovní dobu, možnost mít i homeoffice, některé pacientky to řeší, že si vezmou den dovolené a mají v práci dohodu s někým, kdo je zastoupí. Hodně záleží na mezilidských vztazích, nejen v práci. Důležité také je přiznat si, že se jedná skutečně o nemoc, nikoliv „jen“ o bolest hlavy. Což bývá pro pacienty mnohdy těžké. Je třeba přizpůsobit tomu svůj životní styl a hledat s neurologem pro pacienta tu nejlepší léčbu.
Klíčová slova:centra pro léčbu léčba moderní léky na migrénu triptany
Sdílet na FB
Audia a videa